Pokial to chapem spravne:
1/ doteraz bola databaza nesifrovana a heslo1 ulozene v databaze, dalo sa lahkro prepisat.
2/ testovacia verziaa bola taka ista, len Slavik pouzil nejake INTEGROVANE sifrovanie, aby bol text v databaze necitatelny. Pouzil nejaky osobny kluc, alebo osobne tajne heslo, nazvem ho heslo2.
3/ v novych a nezverejnenych verziach, bola metoda 2 upravena. Databaza bola zasifrovana, ale z neverejneho hesla2, urobil heslo2 sukromne, ktore bude moct definovat uzivatel. Pravdepodobne sa pouzije metoda heslo2+nejaky algoritmus a vysledkom je hash na overenie funkcnosti dat.
4/ v plane je nechat metodu 1 + metodu 3, aby mohli fungovat naraz. Pokial sa pouzije metoda 3, neni nutne vyuzivat uz heslo1 /pretoze sa pouzije heslo2/. Tak bude na uzivateloch, ktoru funkciu budu chciet vyuzivat. Napr. budu moct mat primitivne chranenu databazu s heslom1 a moznost citat a spracovavat ju externym programom, alebo vyuziju metodu3, kde to bude cele sifrovane.
Metoda 1, je funkcna zatial a nevylucuje vyuzivanie nejakeho sifrovaneho kontajnera, cim sa bezpecnost rapidne zvysuje a databaza je ohrozena aj v desifrovanom stave na virtualnom disku.
Metoda 3, po desifracii asi nebude na HDD, ani na virtualnom sifrovanom disku, len bude desifrovana v RAMke - otvorenom RQMoney ?
SLAVIK - ako dopadol test s textovym editorom? Vobec neni vidno ani tie podvojne textove casti, ktore boli inak cez SQL browser necitatelne ?
----------------------------
Osobne od dob zistenia struktury databazy, pouzivam externu metodu sifrovania pre metodu 1, takze osobne mi to az taky problem nerobi, ze databaza je nesifrovana. Jedine slabe miesto je prave to, ked to desifrujem externou metodou na cas, kedy nahadzujem data, alebo mozu ostat pozostatky niekde na HDD po vymazoch. Tie sa daju ciastocne riesit funkciami na bezpecne mazanie s prepisom udajov /wipe/.
Ked uz hovorime o bezpecnosti, neviem ako to RQ Money implemetuje, ale to mazanie a ukladanie dat je achylova pata viac programov. Idealne by bolo, keby na HDD mohla existovat iba sifrovana podobna, desifrovane iba v aplikacii v RAMke. Pri ulozeni by si to aplikacia najprv ukladala v RAMke ako zasifrovany celok, ktory by potom cely prenasala na HDD. Zabranilo by sa tak swapovaniu na HDD, kde mozu zostavat udaje po vymazoch.